FöretagsgalanMats Ingels Konferencier 2019 Foto: Carina Heed

FöretagsgalanErik Oden Inledningstal 2019. - Foto: Carina Heed

FöretagsgalanMingel 2019. - Foto: Carina Heed

FöretagsgalanTime Machine, underhållare 2019. - Foto: Carina Heed

FöretagsgalanUnderhållare 2018, Tivoli Blå. - Foto: M_Kalaji Photography

FöretagsgalanIngela Svensson, konferencier och underhållare 2017. - Foto: Carina Heed

Företagsgalan Foto: Carina Heed

FöretagsgalanInledningstalare 2016, ABBs platschef Thomas Andersson. - Foto: Carina Heed

FöretagsgalanMingel i foaljen. - Foto: Carina Heed

FöretagsgalanTant Raffa med Roger Underhållning 2016. - Foto: Carina Heed

Konferencieren Roger Zakrisson tillsammans med dansarna Lena Magnusson och Pontus Spelmans 2014. - Foto: Carina Heed

Årets Kommuntjänsteman 2013 Marita Carlsson - Foto: Carina Heed

RogDolls 2014 - Foto: Carina Heed

Foto: Carina Heed

Foto: Carina Heed

Lurbo Stompers
Lurbo Stompers 2013 - Foto: Thomas Isaksson, PSNS Reklam

Loxodonta
Loxodonta AB vinnare Årets Företagare 2012 - Foto: Thomas Isaksson, PSNS Reklam

Djurbutiken
Ludvika Djurbutik Årets Butik 2012 - Foto: Thomas Isaksson, PSNS Reklam

Företagsgalan ludvika
2njoy, underhållning 2012 - Foto: Matilda Fernholm

Företagsgalan ludvika
Lars Andersson, Årets Företagare 2011 - Foto: Matilda Fernholm

Företagsgalan ludvika
Mingel - Foto: Carina Heed Pettersson

Företagsgalan ludvika
Nova Hem årets nya företag 2011 - Foto: Carina Heed Pettersson

Företagsgalan ludvikaMingelbild - Foto: Carina Heed Pettersson

Företagsgalan LudvikaRosén - Foto: Carina Heed Pettersson

Företagsgalan ludvika
Almost Famous, underhållning 2011 - Foto: Carina Heed Pettersson

Företagsgalan
Vinnarna för 2010 - Foto: Carina Heed Pettersson

FöretagsgalanTorleif Fallsdalen Konferencier 2011 - Foto: Carina Heed Pettersson

Företagsgalan 2011Foto: Carina Heed Pettersson


Alla nominerade sedan 2004
Vinnarna är skrivna med fetstil

-------------------------------------------------------

 

  Årets Företagare
2018 AEB, Håkan Lodin
  BRC Utvecklingspartner, Andreas Olausson
  Ludvika Gummiverkstad, Johan Hedberg
   
2017 Grangärde Musteri, Tomas Tillman
  ScandRail Sweden AB, Jörgen Hammarbäck
  Bergslagens Golvservice, Håkan Jansson
   
2016 Tobias Wångmar, Gösta Samuelsson Bil AB
  Lars-Bertil Andersson, LB Andersson Trädgård AB
  David och Roine Gustafsson, Bergslagens Kranlyft AB
   
2015 Farstukvisten AB, Nicklas Anderson
  Scandrail Sweden AB, Jörgen Hammarbäck
  VBeMa AB, Mikael Myllykangas
   
2014 Ludvika Elinstallation AB, Jan och Tina Persson
  Stadsbudskontoret Ludvika, Stefan Carlsson
  Gränges Hyrcart, Kerstin Larsson
   
2013 Best Western Grand Hotell Elektra, Ulla och Bertil Köhler.
  Mattias Engh Mek AB, Mathias Engh
  Swemas AB, Johan och Fredrik Andersson
   
2012 Loxodonta AB, Mattias Pettersson och Jenny Larson
  Stadsbudskontoret i Ludvika AB, Stefan Carlsson
  Bergslagens Golvservice AB, Håkan Jansson
   
2011 Carnila AB, Lars Andersson
  Grängesbergs Hyr-Kart AB, Kerstin Larsson
  Vegoria Produktion AB, Ellinor Wästborn
   
2010 Lemont AB, Tomas Olofsson
  Grangärde Musteri, Tomas Tillman
  Carnila AB, Lars Andersson
   
2009 Gräv & Schakt, Lars-Erik Andersson
  Bergslagskyl, Lars Pettersson
  Bergslagens Golv, Håkan Jansson
   
2008 SWEMAS, Fredrik och Johan Andersson
  Loxodonta, Jenny Larson
  Stadsbudskontoret i Ludvika AB, Stefan Carlsson
   
2007 Bröderna Thunströms Måleri, Thomas Thunström
  Bergslagens Träcenter
  Trä, Bygg & Järn, Johnny & Jörgen Eriksson
   
2006 Elbolaget Montage, Jonas Jansson
  LogWeld
  NYX Security
   
2005 Säfsen Resort, Christer Rosén
  LogWeld
  Tillmans Bärodlingar, Tomas Tillman
   
2004 Gränges Hyrcart, Kerstin Larsson
  Säfsen Resort, Christer Rosén
  Mattias Trafikskola
   



 

  Årets Butik
2018 Dressmann AB, Marie Wissing
  Ateljé Vävglädje, Lena Jakobsson
  Blåklockan, Malin Salmons och Jenny Strandberg
   
2017 Hemköp, Anders Hedén
  MIO Möbler, Carin Wikström
  Maritas Gardin & Present, Marita Jansson
   
2016 Björks Möbler AB, Jan Fryxell
  Sindbadson, Mohamed Quasim
  Coop Nära, Fredriksberg, Lisa Bång
  Åhlens, Eva Olofsson
   
2015 Jungen, Ulrika Nordqvist.
  Aoptik, Susanne Larsson
  ICA Nära Grangärde, Anders Hedberg
   
2014 PJ Carlsson, Norrvik
Benny, Christina, Per-Johan Carlsson.
  Underverket, Ludvika Anki Örnefeldt
  Lilla Boomerangen, Veronica Lindgren
   
2013 Björkmans Skomakeri & Ortopedi,
Anders, Mona och Per-Anders Björkman.
  Lekia, Marie Fredriksson
  Globe Bokhandel, Anders Källgren
   
2012 Ludvika Djurbutik AB, Susanna Wiklund och Camilla Eriksson.
  Marias Salong och presentbutik, Maria Almlöf
  Jeans & More, Ann Fagerheim
   
2011 Nova Hem, Veronica Locander & Annelie Lindsten
  Maritas Gardin & Present, Marita Jansson
  Fottas MC, Rüdiger Foitzik
   
2010 Elbolaget försäljning AB, Andreas Jansson
  Ateljé Stjärnbild, Bo Määttä
  Lindbergs Cykelsport, Börge Lindberg
   
2009 Globe Bokhandel, Anders Källgren
  Blåklockan, Jenny Sandberg o Malin Westholm
  Ljung&Co, Carina Lindell
   
2008 Trä, Järn & Bygg, Johnny, Anette och Jörgen Ericsson
  Elbyrån, Johan Nordstedt
  Noblesse, Ritva Läskele
   
2007 Ludvika Hälsokost, Susanne Falck
  Globes Bokhandel
  Björks Möbler
   
2006 Expert Zoo, Runo o Berit Broddfors
  Skomakarna Anders & Mona
  Telia, Inger Hellström Shield
   
2005 Face it by Malin, Malin Boström
  Moa´s Fina rum
  Matmagasinet
   
2004 Café Engel, Maarit Berg
  Tallmo Trädgård
  ICA Matmäster
   



 

  Årets Prestation
2018 Findity AB och Companyexpence, Per Einarsson
  Eleonor Wallin, Restaurang Akropolis
  Ulla, Bertil och Kalle Köhler, Best Western Grand Hotel Elektra
   
2017 Kurts Husvagnar AB, Ove Ek, Per Lodén och Veronika Larsson
  Patric och Anna Baier, Palmib AB
  Marie Lodin, Fyrklöverns Assistans i Dalarna AB
   
2016 Åsa och Lennart Hedberg
Bergslagskonditoriet
  Håkan Fredriksson, Plåtslageri Ludvika AB
  Karl Köhler, Kromme
   
2015 MåBättre, Patrik Holmlund
  Snowcamp, Andreas Larsson
  Räfsnäsgårdens Värdshus & Konferens AB, Peter Karlsson och Marie Dahlström-Karlsson
   
2014 Grangärde Musteri, Tomas Tillman
  Burens Islandshästar, Sofia Bengtsson
  Värdshuset Stopet, Radovan Skero och Tatjana Jeremic
   
2013 BRC Utvecklingspartner, Anders Olausson
  Räfsnäsgårdens Värdshus & Konferens AB, Peter Karlsson och Marie Dahlström-Karlsson
  Trä-Bygg-Järn AB, Jonny och Jörgen Eriksson
   
2012 AEB Anläggningsentreprenader AB, Håkan Lodin
  Enghs Mek AB, Mathias Engh.
  Engelbrekt Vårdcentral AB, Yvonne och Pernilla Norström.
   
2011 Spendrups Bryggeri AB, Jörgen Forsberg
  Gammelgårdens Catering, Lars Willner & Magnus Bergqvist
  Globe Bokhandel, Anders Källgren
   
2010 Bergslagens Golvservice, Håkan Jansson
  Färdig Bygg AB, Anders Skoglund & Mattias Fagerheim
  Må Bättre i Ludvika AB, Patrik Holmlund
   
2009 Säfsen Resort, Christer Rosén
  Carnila AB, Lars Andersson
  Rämshyttans Turistgård, Familjen Kippis
   
2008 Video Communication , Gösta Bergström
  Grand Hotell, Robert Östman och Ulla Köhler
  Dala Industrirör, Johan Österberg
   
2007 Nyx Security, Andreas Johansson
  Kopparleden, Anders Skoglund
  Opulus Press, Joost van der Maarel
   
2006 Kurts Husvagnar, Kurt Kristensen
  Bergslagens Golvservice, Håkan Jansson
  Må Bättre, Patrik Holmlund
   
2005 Lemont, Tomas Olofsson
  Konsultfirma Bengt Sääf
  Sommarkrogen
   
2004 Loxodonta, Lars-Erik Larsson
  FastMec
  BRC Hälsopartners
   


 

 

Tillbaka till förstasidan