Företagsgalan Ludvika

Alla nominerade genom tiderna
(Vinnarna markeras med blått)

 

 

  Årets Företagare   Årets Butik   Årets Prestation
           
2018 AEB, Håkan Lodin   Dressmann AB, Marie Wissing   Findity AB och Companyexpence, Per Einarsson
 
BRC Utvecklingspartner, Anders Olausson
 
Ateljé Vävglädje, Lena Jakobsson
 
Eleonor Wallin, Restaurang Akropolis
 
Ludvika Gummiverkstad, Johan Hedberg
 
Blåklockan, Malin Salmons och Jenny Strandberg
 
Ulla, Bertil och Kalle Köhler, Best Western Grand Hotel Elektra
           
2017 Grangärde Musteri, Tomas Tillman   Hemköp, Anders Hedén   Kurts Husvagnar AB, Ove Ek, Per Lodén och Veronika Larsson
 
ScandRail Sweden AB, Jörgen Hammarbäck
 
MIO Möbler, Carin Wikström
 
Patric och Anna Baier, Palmib AB
 
Bergslagens Golvservice, Håkan Jansson
 
Maritas Gardin & Present, Marita Jansson
 
Marie Lodin, Fyrklöverns Assistans i Dalarna AB
           
2016 Tobias Wångmar, Gösta Samuelsson Bil AB   Björks Möbler AB, Jan Fryxell   Åsa och Lennart Hedberg
Bergslagskonditoriet
 
Lars-Bertil Andersson, LB Andersson Trädgård AB
 
Sindbadson, Mohamed Quasim
 
Håkan Fredriksson, Plåtslageri Ludvika AB
 
David och Roine Gustafsson, Bergslagens Kranlyft AB
 
Åhlens, Eva Olofsson
 
Karl Köhler, Kromme
     
Coop Nära, Fredriksberg, Lisa Bång
   
           
2015 Farstukvisten AB, Nicklas Anderson   Jungen, Ulrika Nordqvist.   MåBättre, Patrik Holmlund
 
Scandrail Sweden AB, Jörgen Hammarbäck
 
Aoptik, Susanne Larsson
 
Snowcamp, Andreas Larsson
 
VBeMa AB, Mikael Myllykangas
 
ICA Nära Grangärde, Anders Hedberg
 
Räfsnäsgårdens Värdshus & Konferens AB, Peter Karlsson och Marie Dahlström-Karlsson
           
2014 Ludvika Elinstallation AB, Jan och Tina Persson   PJ Carlsson, Norrvik
Benny, Christina, Per-Johan Carlsson.
  Grangärde Musteri, Tomas Tillman
 
Stadsbudskontoret Ludvika, Stefan Carlsson
 
Underverket, Ludvika Anki Örnefeldt
 
Burens Islandshästar, Sofia Bengtsson
 
Gränges Hyrcart, Kerstin Larsson
 
Lilla Boomerangen, Veronica Lindgren
 
Värdshuset Stopet, Radovan Skero och Tatjana Jeremic
           
2013 Best Western Grand Hotell Elektra, Ulla och Bertil Köhler.   Björkmans Skomakeri & Ortopedi,
Anders, Mona och Per-Anders Björkman.
  BRC Utvecklingspartner, Anders Olausson
 
Mattias Engh Mek AB, Mathias Engh
 
Lekia, Marie Fredriksson
 
Räfsnäsgårdens Värdshus & Konferens AB, Peter Karlsson och Marie Dahlström-Karlsson
 
Swemas AB, Johan och Fredrik Andersson
 
Globe Bokhandel, Anders Källgren
 
Trä-Bygg-Järn AB, Jonny och Jörgen Eriksson
           
2012 Loxodonta AB, Mattias Pettersson och Jenny Larson   Ludvika Djurbutik AB, Susanna Wiklund och Camilla Eriksson.   AEB Anläggningsentreprenader AB, Håkan Lodin
 
Stadsbudskontoret i Ludvika AB, Stefan Carlsson
 
Marias Salong och presentbutik, Maria Almlöf
 
Enghs Mek AB, Mathias Engh.
 
Bergslagens Golvservice AB, Håkan Jansson
 
Jeans & More, Ann Fagerheim
 
Engelbrekt Vårdcentral AB, Yvonne och Pernilla Norström.
           
2011 Carnila AB, Lars Andersson   Nova Hem, Veronica Locander & Annelie Lindsten   Spendrups Bryggeri AB, Jörgen Forsberg
 
Grängesbergs Hyr-Kart AB, Kerstin Larsson
 
Maritas Gardin & Present, Marita Jansson
 
Gammelgårdens Catering, Lars Willner & Magnus Bergqvist
 
Vegoria Produktion AB, Ellinor Wästborn
 
Fottas MC, Rüdiger Foitzik
 
Globe Bokhandel, Anders Källgren
           
2010 Lemont AB, Tomas Olofsson   Elbolaget försäljning AB, Andreas Jansson   Bergslagens Golvservice, Håkan Jansson
 
Grangärde Musteri, Tomas Tillman
 
Ateljé Stjärnbild, Bo Määttä
 
Färdig Bygg AB, Anders Skoglund & Mattias Fagerheim
 
Carnila AB, Lars Andersson
 
Lindbergs Cykelsport, Börge Lindberg
 
Må Bättre i Ludvika AB, Patrik Holmlund
           
2009 Gräv & Schakt, Lars-Erik Andersson   Globe Bokhandel, Anders Källgren   Säfsen Resort, Christer Rosén
 
Bergslagskyl, Lars Pettersson
 
Blåklockan, Jenny Sandberg o Malin Westholm
 
Carnila AB, Lars Andersson
 
Bergslagens Golv, Håkan Jansson
 
Ljung&Co, Carina Lindell
 
Rämshyttans Turistgård, Familjen Kippis
           
2008 SWEMAS, Fredrik och Johan Andersson   Trä, Järn & Bygg, Johnny, Anette och Jörgen Ericsson   Video Communication , Gösta Bergström
 
Loxodonta, Jenny Larson
 
Elbyrån, Johan Nordstedt
 
Grand Hotell, Robert Östman och Ulla Köhler
 
Stadsbudskontoret i Ludvika AB, Stefan Carlsson
 
Noblesse, Ritva Läskele
 
Dala Industrirör, Johan Österberg
           
2007 Bröderna Thunströms Måleri, Thomas Thunström   Ludvika Hälsokost, Susanne Falck   Nyx Security, Andreas Johansson
 
Bergslagens Träcenter
 
Globes Bokhandel
 
Kopparleden, Anders Skoglund
 
Trä, Bygg & Järn, Johnny & Jörgen Eriksson
 
Björks Möbler
 
Opulus Press, Joost van der Maarel
           
2006 Elbolaget Montage, Jonas Jansson   Expert Zoo, Runo o Berit Broddfors   Kurts Husvagnar, Kurt Kristensen
 
LogWeld
 
Skomakarna Anders & Mona
 
Bergslagens Golvservice, Håkan Jansson
 
NYX Security
 
Telia, Inger Hellström Shield
 
Må Bättre, Patrik Holmlund
           
2005 Säfsen Resort, Christer Rosén   Face it by Malin, Malin Boström   Lemont, Tomas Olofsson
 
LogWeld
 
Moa´s Fina rum
 
Konsultfirma Bengt Sääf
 
Tillmans Bärodlingar, Tomas Tillman
 
Matmagasinet
 
Sommarkrogen
           
2004 Gränges Hyrcart, Kerstin Larsson   Café Engel, Maarit Berg   Loxodonta, Lars-Erik Larsson
 
Säfsen Resort, Christer Rosén
 
Tallmo Trädgård
 
FastMec
 
Mattias Trafikskola
 
ICA Matmäster
 
BRC Hälsopartners

 

Tillbaka till startsidan